PRESSITEADE: Pärnu Linnaorkestrit juhatab seitse dirigenti

PRESSITEADE

Pärnu Linnaorkestrit juhatab seitse dirigenti

7.august 2019

5.-10.augustini leiavad Pärnu kontserdimajas aset Soome dirigendi Sasha Mäkilä rahvusvahelised orkestridirigeerimise meistrikursused koostöös Pärnu Linnaorkestriga.

9.augustil kell 19 Pärnu kontserdimajas toimuval lõppkontserdil noor ja andekas fagotimängija Jakob Peäske, kes on ühtlasi ka Pärnu Linnaorkestri koosseisuline liige.

“Jakob on pälvinud tunnustusi ja esikohti nii vabariiklikelt kui rahvusvahelistelt konkurssidelt. Ta on mänginud erinevates Eesti professionaalsetes orkestrites ning esinenud solistina mitmete orkestrite ees. 2016.aastal osales Jakob saates Klassikatähed ja sel suvel Eesti Festivaliorkestri töös”, tutvustas head kolleegi Pärnu Linnaorkestri direktor Helen Erastus.

Meistrikursustele registreerus tänavu rekordiliselt 16 aktiivosalejat, kellest väljavalituks osutus seitse – Edmar Tuul, Liis Viira ja Valle-Rasmus Roots Eestist, Anneka Lohn Šveitsist, Erkki Hannonen Soomest, Francois Girard Garcia Prantsusmaalt ja Yohan Kwon Ameerika Ühendriikidest. Kursused koosnevad proovidest, õhtustest grupitundidest ja kontserdist. Igapäevaselt tehakse tööd Pärnu Linnaorkestriga, keskendutakse dirigeerimise tehnikatele ja orkestriga suhtlemise oskustele.

Sel suvel toimuvad rahvusvahelised Sasha Mäkilä orkestridirigeerimise meistrikursused Pärnus juba 6.korda

Sasha Mäkilä on hinnatud dirigent nii ooperi- kui sümfoonilise muusika vallas. Aastatel 2012 kuni 2016 oli ta Mikkeli orkestri St. Michel Strings kunstiline juht. Enne tööle asumist Mikkelis oli ta kaks aastat Clevelandi Sümfooniaorkestri juures Franz Welzer-Mösti assistent ning veel varem kolm aastat Kurt Masuri assistent Prantsuse Rahvusorkestri juures. Lühikese ajaga on Sasha Mäkilä teinud endale nime mitmekülgse muusikuna, kelle repertuaar ulatub barokist tänapäeva. Mäkilä on külalisena juhatanud paljusid orkestreid Soomes, Venemaal, Suurbritannias, paljudes teistes Euroopa riikides, Lõuna-Aafrikas, Aasias ja USAs. Temaga hiljuti koostööd teinud muusikute hulka kuuluvad Vadim Repin, Kyung-Wha Chung, Jian Wang, Clara-Jumi Kang ja Anneleen Lenaerts. Ooperitest on ta dirigeerinud järgnevaid maailmaesiettekandeid: „Free Will“ (2012, Savonlinna Ooperifestival), „Lovers of Mankind“ (2009, Musica Nova Helsinki) ning Philip Glassi kammerooperite Soome esiettekandeid: „In the Penal Colony“ (2006, Ooppera Skaala) ja „Les Enfants Terribles“ (2005, Ooppera Skaala). Peterburi Maria teatris on Sasha Mäkilä 2015. aastast regulaarselt etendusi juhatanud, möödunud aastast on ta Krasnojarski (Venemaa) sümfooniaorkestri esimene külalisdirigent. Sasha Mäkilä on seotud ka oma kodulinna Helsingiga, kus tema juhatamisel etendub „Rigoletto”.

Alustanud muusikuteed tšellistina õppis Sasha Mäkilä hiljem dirigeerimist Sibeliuse Akadeemias ja Peterburi Konservatooriumis. Ta on 2009. aastast American Academy of Conducting in Aspeni liige ja võitnud auhinna dirigentide konkursil Vakhtang Jordania International Conducting Competition (USA, 2006). 2013. aastal andis Helsingi Ülikool talle Paciuse preemia.

B listUudiste loendisse