Klarnetikontserdil kõlab Ameerika mandrilt pärit muusika

Laupäeval, 17.novembril kell 19 Pärnu kontserdimajas teeb Pärnu Linnaorkester kummarduse kaunile klarnetimuusikale.

Klarnetil soleerib Rahvusooper Estonia sümfooniaorkestri ja Pärnu Linnaorkestri klarnetirühma kontsertmeister Edmunds Altmanis. Dirigendipuldis Kaspar Mänd.

“Seekordne kava pärineb Ameerika mandrilt. Ameerika muusikat kuuleb meil võrdlemisi harva, kuid sealne muusikalugu on olnud tohutult värvikirev- alates gospelist kuni bluesi, jazzi ja svingini, mille vahele jääb loomulikult ka akadeemilist sümfoonilist muusikat”, tutvustas Mänd.

“Minu jaoks teeb Ameerika muusika paeluvaks selle kirevus ja distants meist – Euroopa mõjud jõudsid ka sinna, kuid arenesid edasi omasoodu ja hoopis originaalselt”, lisas ta.

“Kuuleme Aaron Coplandi Klarnetikontserti, mis on oma loomult ehedalt ameerikalik. See on kirjutatud legendaarsele Benny Goodmanile, kätkeb endas seda nö akadeemilist muusikat kui ka tolle aja moevõtteid. Kõlab ka Stravinski muusika, kes jõudis oma pika elu jooksul elada paljudes paikades, jättes kõikjale maha oma mõjusa jälje, nii ka USAs. Samuel Barberi “Adagio” on vast üks kuulsamaid keelpilliorkestripalu möödunud sajandist. Ning tasakaaluks Põhja-Ameerika vooludele pakuvad Ginastera “Kontsertvariatsioonid” ka eksootilisemat Ladina-Ameerika rütmikat”, andis Mänd kontserdikavast põhjalikuma ülevaate.

Edmunds Altmanise sõnul on tema poolt esitatav Coplandi Klarnetikontsert üks kõige õnnestunumaid teoseid, mis on kirjutatud klarnetile kui soolopillile. “Kahtlemata kuulub see teoste hulka, mille esitamisest noored klarnetimängijad unistavad”, arvas Altmanis.

“Selle mängimine orkestri ees on ka minu jaoks suureks väljakutseks, ent pakub ka suurt naudingut, andes võimaluse näidata nii klarneti ilusat kõla kui ka mu tehnilisi oskusi”, lisas ta.

Klarnetikontsert
17.november kell 19 Pärnu Kontserdimaja

Solist EDMUNDS ALTMANIS
Pärnu Linnaorkester
Dirigent KASPAR MÄND

Sündmus Facebookis

B listUudiste loendisse