Peadirigent

Alperten

JÜRI ALPERTEN on sündinud Tal­linnas 16. juunil 1957. aastal muusikute perekonnas. Tema isa oli ERSO viiuldaja ja ema klaveriõpetaja. 1964. aastal alustas Jüri Alperten muusiakaõpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis klaveri erialal. 1975. aastal astus ta Tallinna Riiklikku Konservatooriumisse ning lõpetas selle 1979. aastal cum laude prof Bruno Lukk’i klaveriklassis. Kuus aastat hiljem, 1985. aastal, lõpetas ta Leningradi Konservatooriumi prof Ilja Mussini dirigeerimisklassi.

Jüri Alperteni õpetajate nimekiri on selline, mille peale tuleks sada kor­da hüüda: „Braavo!” - Bruno Lukk (di­rigendist oleks võinud ka pianist saada), Roman Matsov, Leningradis legendaarne Ilja Mussin. Muide, Lenin­gra­dis õppisid Alperteniga samal ajal Peeter Lilje ja endine ERSO peadirigent Nikolai Aleksejev.

Ta on olnud Rahvusooper Estonia dirigent aastast 1985, peadirigent aastail 2002–2004, Eesti Muusikaakadeemia sümfooniaorkestri peadirigent aastail 1994–2000 ning Pärnu Linnaorkestri peadirigent aastast 1998. Lisaks sellele on Jüri Alperten olnud alates 1993. aastast Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sümfooniaorkestri dirigeerimise pedagoog. Tema töö muusikutega on alati olnud erilise positiivse auraga. Orkestrandid armastavad teda ja sellest armastusest ei saagi sündida muud kui ilus muusika.

Alperten on juhatanud mitmeid väljapaistvaid sümfooniaorkestreid (Ungari Raadio SO-d, Sombathely Filharmoonikuid, mitmeid Soome orkestreid, Läti Rahvusorkestrit, Leningradi Filharmoonikuid jpt) ning andnud kontserte Venemaal, Ungaris, Soomes, Lätis, Rootsis jm. Ta on dirigeerinud rohkem kui 40 lavateost, nii oopereid, ballette kui ka operette ja juhatanud etendusi Läti Rahvusooperis, Göteborgi Ooperiteatris Rootsis jm. Rahvusooperis Estonia on tema käe all lavale jõudnud: Raveli ballett „Daphnis ja Chloë“, Bizet-Štšedrini „Carmen“, Tšaikovski „Uinuv kaunitar“ ja „Pähklipureja“, Prokofjevi „Romeo ja Julia“, Štšedrini „Anna Karenina“, de Falla „Lühike elu“, Weberi „Nõidkütt“, „Kameeliadaam“ Liszti muusikale jpm.

Jüri Alperten on pälvinud aastatel 1997 ja 2002 Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia. Aastal 2009 tunnustas Eesti riik Jüri Alperteni Valgetähe IV klassi teenetemärgiga.

Aastal 2014 tunnustas Pärnu linn Jüri Alperteni Johann Voldemar Jannseni nimelise auhinnaga tulemusliku töö eest Pärnu Linnaorkestri peadirigendina. (Auhind on asutatud 1994. aastal).